Bal Helvası

Bal Helvası adıyla verdiğimiz bu helvanın 1539 yılı şenliklerinde adı geçen “Sarı Helva” olabileceği düşünülüyor.

15 ve 16. yüzyıl helvaları için Stefanos Yerasimos’un dediği şey şudur;

Dönemin helvası, tencerede çevrilerek ve yoğunlaşarak pişen bir hamur olabileceği gibi tavada da kızartılabilir. Ancak temel maddeleri çok çeşitli değildir; un veya nişasta, şeker ya da bal, badem, fıstık ve susam.

Çıktı Al

Bal Helvası

Zorluk derecesi 10 üzerinden 5
Porsiyon 6

Melzemeler

 • 120 gr sade yağ ya da 150 gr tereyağı
 • 125 gr un
 • Bir çay bardağından az su 7,5 cl kadar
 • 1 çorba kaşığı gül suyu
 • Safran
 • Bir su bardağı bal 22,5 - 25 cl
 • Yarım avuç haşhaş tohumu
 • 50 - 100 gr fıstık
 • Şeker

Nasıl Hazırlanır

 1. Çelik ya da bakır tencere ya da derin bir tava içinde yağı eritin. Unu yağa katın, karıştırırken suyu ve daha önceden ısıtmış olduğunuz balı ekleyin.
 2. Gül suyunda inceltilmiş olan safranı ilave edin. Hafif ateşte kaşıkla karıştırın.
 3. Hamur koyulaşmaya başlayacaktır. Karıştırmak iyice zorlaştığı zaman fıstığı ve haşhaşı ilave edin. Yağını kusmaya başlayınca ateşten alın.
 4. Derin bir kabın içine kat kat olacak şekilde yerleştirirken her katın arasına pudra şeker, ya da ezilmiş şeker ve fıstık karışımı serpin.
 5. Soğuyunca dilimleyin ve servis edin
 6. Afiyet olsun...

 

Notlar; Tadı gerçekten nefis olan bu helva için yukarıdaki reçeteyi uyguladık. Açıkçası suyu biraz fazla koymuştuk, helvayı kaba alırken belki biraz daha katılaşmasını bekleyebilirdik ama çok katıyken almadığımız için araya toz şeker serpebildik. Eğer helvayı  iyice sertleştirerek kaba alır ve katları helvayı biraz ezerek oluşturursanız, orijinal tarifteki gibi şekeri ezerek ya da pudra şekeri ile kullanmanız daha iyi sonuç verecektir. Orijinal tarifte araya fıstık serpilmiyor. Biz fıstık sevdiğimiz için serptik.

Bal helvası – Orijinal tarif;

Helva-i ‘aseliyye

Benzeği kavi ider ve meni artırur ve cima’a
kuvvet virür. San’atı oldur kim alalar şirluğanda veya eyü tatlu sâyğanda üç yüz dirhem yağ, kalaylanmış tencereye kayalar, ve ana iki yüz yiğirmi beş dirhem ak ve yumuşak semid unun katalar ve üzerine yüz elli dirhem su ve on iki dirhem gül suyuyle ezilmiş zağferân ve dört yüz elli dirhem ravak bal bırakalar, arkun arkun kaynadalar helvacıların küreğiyle ol kadar uralar kim yağ havaicden saçıla ve akmağa başlıya, pes üzerine yarım avuç kabı çıkmış haşhaş ve yiğirmi dirhem kabı çıkmış fıstık koyalar, gereğince karışduralar, ve andan sonra çiniye, veya kaseye, veya sırça kablara şeker unun ekeler ve üstüne bu helvadan bir cumca koyalar ve üstüne biraz şeker uvağın ekeler, yine
üstüne bir cımca helvadan koyalar ve bu resme kabları helvadan tolduralar ve üstüne şeker uvagın ekeler; hacet vaktinde yiyeler. Ve ba’zılar altına ve üstüne şeker ekerler getürürler, yerler

 

 

Bir Yorum Yazın