Fırın Kebabı

Fırın kebabı tarifimiz Mahmud Nedim’in Aşçıbaşı’ndan. Domatesin Osmanlı mutfağına girip artık kendisine belirli bir yer ettiği zaman diliminden. Yemeğin lezzetini değiştirip kimyasına kolayca işleyebilen domates aynı rahatlıkla Osmanlı mutfağına da girip kendisine bir çok yemekte yer bulmuş. Fırın kebabı da bunlardan biri

Çıktı Al

Fırın Kebabı

Zorluk Derecesi ; 3 / 10

Çeşit Etli Yemek
Mutfak Osmanlı, Türk
Porsiyon 4
Yazar kuzubudu.com

Melzemeler

 • 600 gr kuzu eti
 • 400 gr kuru soğan
 • 600 - 650 gr domates
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber Dövülmüş (tane)
 • 1 tatlı kaşığı kişniş Dövülmüş
 • 1/2 tatlı kaşığı kekik (istenirse)

Nasıl Hazırlanır

 1. Soğanlar ve domatesler doğranır

 2. Kuşbaşı et bir kaba konulur ve üzerine soğan, domates, baharat ve tuz eklenir

 3. Karışım domatesler tamamen eriyinceye kadar yoğrulur

 4. Yoğrulmuş karışım fırın tepsisine yayılır

 5. Üzerine domates dilimlerinden bir koruyucu tabaka hazırlanır

 6. 170 - 180 derece ısıtılmış fırına konur

 7. 2 saat kadar fırında kaldığında üst taraftaki domatesler kararmış, yemeğimiz pişmiş olacaktır

 8. Fırından çıkartılıp tabaklara servis edilir

Fırın Kebabı Hakkında Notlar

– İsterseniz baharlara kekik de ekleyebilirsiniz. Bazıları sadece kokusu için koyar ve et tadına acılık kattığını söyler ama ben az miktarda eklemeyi severim.

– Fırın derinliğiniz önemli ama yanacak diye çok endişelenmenize de gerek yok, tabi ki üst tarafı kararacak. O domatesler onun için konuluyor. Alt taraf ise domatesin suyu sayesinde sulu kalacaktır.

– Et olarak koyun yerine sığır tercih edildiğinde ideal, lezzetli bir diyet yemeği olacaktır.

Fırın Kebabı Orijinal Tarif

Bu da fırınlarda ekseriyetle kebap için yekpare tabak şeklinde kenarı kıvrık bir nev tenekeler olduğundan onu temizce yıkayıp lahmi de lokma lokma mezkür tabağa koymalı ve bir iki baş da kuru soğanı halka gibi küçük küçük çevirdikte üç beş tane domates doğrayıp tuz ve baharat ile mezkür mahlutu birbirine güzelce karıştırarak domatesler hemen kayboluncaya kadar ovuşturmalı. Ve teneke tabağa yerleştirip üzerine dilim dilim domates serilerek kebabın üstü domates dilimiyle kaplandıkta fırına verilmeli. Fırının ne har ve ne de baygın bir tarafında nihayet iki saat kaldıkta üzerine serilen mezkür domatesler siyah bir hale gelmiş bulunacağından onları üzerinden attıktan sonra hemen tenavül olmakla pek nefis olur. Domateslerin dilimlerini üzerine sermekten maksat kebabın pişmesindeki kızartılığa halel gelmesin için olup; kış olup da domates bulunamadığı takdirde üzerini kuru soğan dilimleriyle kapatmalı. Böyle de olur ise de kebaplık lahmi domates peltesiyle de ovuşturmak iktiza eder.

Türkçeleştirme – Mary Işın

Bir Yorum Yazın