Karsambaç – Kar Helvası

TDK sözlüğü “karsambaç” için kar ile pekmezin karıştırılmasıyla yapılan kar helvası diyor. Aynı zamanda karla karıştırılan süzme torba yoğurdunu da “karsambaç” olarak nitelendirmiş. Otantikliği kuşku götürmez bir lezzet. Çok özel hazırlanma usulleriyle masaya gelmiyor ya da ismi pek gizemli değil ama yazın yabancı kökenli hamburger ve kahve dükkanlarında içilen o havalı isimli soğuk içeceklerin atası, kopya edildiği yer.

Karsambaç’ın orijinal olarak pekmezle yapılıyor. En önemli, bulunmayan malzeme, tabi ki kar. Bu helvayı bal, pudra şekeri, reçel ya da şurupla da yapabilirsiniz. Eğer pekmez kullanacaksanız pekmezinizin çok koyu bir pekmez olmaması önemli. Koyu olması durumunda, karın üzerine konduğunda, akışkanlığını tamamen yitirip, bir kütle olarak kalabilir.

Tadına gelince, çok özel bir şeyler değil de değişik bir meyveli dondurma hissi, dilinizde karın yarattığı farklı duyguyu  istiyorsanız, bir denemenizde fayda var. Zaten koyduğunuz iki malzeme var ve sizin pekmezinizin güzelliği “lezzet” sınırlarını büyük oranda çiziyor. Bunu başka zaman buzla da yapabilirsiniz tabi ama kar suyunun sertlik derecesi sıfıra yakındır. Bu da onu katarak yaptığınız her şeyde bir farklılık yaratır.

İstanbul’da 48 saattir neredeyse devamlı kar yağması ve kar kalınlığının bazı yerlerde 110  cm’ye ulaşması aklıma “karsambaç”ı getirdi. Hava tahminlerinin tutup tutmayacağını merak ediyordum

“48 saattir yağıyor ve daha 30 – 40 santimde havada ne var ne yok indirmiştir zaten” diye düşündüğüm için kolları sıvadım. Araçlar da neredeyse 1 gündür trafikten uzak durdukları için havadaki kurşun vb miktarı da ciddi azalmış olmalıydı.

Plastik bir kova benzeri ile karın üzerinden şöyle 15 cm’lik bir kısmı aldım ve kendime karsambaç yaptım. Deneyenlere afiyet olsun.

Bir Yorum Yazın