Kavun Çekirdeği Şerbeti

Mahmud Nedim bin Tosun’un kitabında gördüğüm bu şerbet, ilgimi çekmesine rağmen, yapmak bir türlü kısmet olmamıştı. Hala piyasada kavun bulunuyor ve ben o çok merak ettiğim kavun çekirdeği şerbetini denedim. Kavunun tadı ile alakasız, kesinlikle özgün bir lezzet. Herhangi bir artı malzeme alımı olmadığı için, herkese en az bir kere denemesini tavsiye ederim.

Zorluk Derecesi; 10 üzerinden 2

Malzemeler (3 – 4 kişilik)

Kavun çekirdeği (orta boy)
1 lt su
3 – 4 çorba kaşığı şeker

Kavun çekirdeklerini ayıklayıp iyice yıkayın.

Hazırladığınız çekirdekleri taş veya tunç havanda ezebilir ( ağır olması gerekiyor) ya da blendere atabilirsiniz.

Bir lt kadar suyu tencerede kaynatın

Blenderde ufalttığınız ya da havanda ezdiğiniz çekirdekleri kaynayan suya atın.

Kaynamaya başlayınca altını kısıp biraz daha kaynatmaya devam edin

Şerbetinizi süzerek başka bir kaba alın

Sıcakken şekerini ilave edin

Soğutarak servis yapın

Kavun Çekirdeği Şerbeti için Notlar

– Sadece bir kavunun çekirdeğini denedim ama her cins kavunun çekirdeğinin farklı tat vereceğini düşünüyorum. Yazın her cinsi deneyip ek yapmaya çalışacağım

– Kavunun büyüklüğü, içindeki çekirdek yoğunluğu, su ve şeker miktarını değiştirmenize neden olabilir. Denedikten sonra ayarı kendiniz bulacaksınız.

– Şerbetin bir kısmına biraz tarçın ekleyerek yeniden kaynattım. Biraz daha yoğun ve lezzetli hale geldi.

– Şeker yerine bal da eklenebilir ama önce orijinal tadı bir kez algılamanızı öneririm. Bunca yıl sonra hiç karşılaşmadığınız bir tatla tanışacaksınız

– Aİsterseniz sıcak da deneyebilirsiniz. Filtre kahveye katıldığında da hoş bir farklılık kazandırdığını eklemek zorundayım.

Mahmud Nedim bin Tosun’un orijinal tarifi

Kavun çekirdekleri güzelce yıkanarak bir taş havanda incerek dövülüp kaynar suya boşaltılmalı. Bir iki taşım kaynadıkta bunun da rengi badem şerbetine döneceğinden süzgeçten süzüp tülbentten geçirerek şekeri ilave olunur. Kepçe ile biraz da savurdukta soğuk iken bardaklara taksim olunmalı. Pek latif ve hafif olur.

 

Bir Yorum Yazın