Lüfer Pilavı

Mehmed Kamil’in Melceü’t-Tabbahin’inden (Aşçıların Sığınağı) alınan bir lezzet tarifi Lüfer Pilavı. Kolaylığı ile lezzeti arasında ise ters bir orantı var. Nostaljik bir tat olmasına rağmen bugünün damağına da uyumlu bir lezzet. Yemeği yaparken yaşayabileceğiniz en büyük sorun ise lüfer bulmak. Çünkü boğazın gülü, lüfer yanlış avlanma yüzünden, her yıl tezgahlara daha az sayıda düşüyor.

Çıktı Al

Lüfer Pilavı

Zorluk derecesi 10 üzerinden 3
Porsiyon 5

Melzemeler

 • 1 adet lüfer
 • 2 bardak pirinç
 • 1 - 1,2 çay bardağı zeytinyağı
 • 2 çay kaşığı tuz
 • Tarçın

Nasıl Hazırlanır

 1. Lüferi temizleyip fileto kesin, kılçıklarını ayıklayın.
 2. Tencereye zeytinyağı koyun. Zeytinyağı kızınca pirinçlerinizi biraz kavurun, ardından kaynar suyu ekleyin.
 3. Balıkları pirinçlerin üzerine yatırın ve tencerenizin kapağını kapatın.
 4. Tamamen suyu çekildiğinde biraz dinlendirin.
 5. Tabaklara koyun, üzerlerine tarçını ekleyip servis edin.
 6. Afiyet olsun

Lüfer Pilavı için Notlar; 

– Lüferden küçük bir balıkla yapıyorsanız mutlaka ayıklayın çünkü yerken ayıklamak zor olacaktır. Hatta lüferden küçük balıkla yapacaksanız, boş verin yapmayın. Çünkü 30 santimden küçük olanlar yani her defne yaprağı, her çinekop ve her sarıkanat, aslında üremeden yok edilen bir lüfer

Orijinal tarifte zeytinyağı kızmaya başlayınca su ekleniyor fakat eğer “pirincin rengi değil iyi pişmesi daha önemli, onu riske atmayalım” derseniz benim gibi yapıp, pirinci kavurabilirsiniz. Rengi biraz koyulaşacak, bembeyaz olmayacak fakat lezzeti garantilenecektir. Bunun yanında kızan yağa kaynar da olsa su katma eylemini de pek anlayamamış durumdayım. Isı dirençleri farklı olduğundan su katılan yağ, sıçramaya başlayacaktır. Pirinci suyun arkasından ne kadar hızlı atarsanız atın, bu olacaktır.

Pilavın bir güzelliği de şudur; Eğer yağını düzgün ayarlayamadıysanız ve az geldiyse, masaya gelmeden önce üzerine ince bir katman halinde biraz tereyağı ekleyerek işi kotarma şansınız vardır.

Bir Yorum Yazın