Obaruşa – Obarusha

Tarif için sayın Şaziye Balkan’a teşekkürlerimizle

Obaruşa Balkanlardan gelen bir börek. Üstelik hamur açmayı doğru dürüst bilmeyenlerin/beceremeyenlerin bile hazırlayabileceği türden bir börek çünkü hamur öyle arkası görünecek gibi, zar gibi falan açılmıyor. Yani ince açılıyor, incecik değil. Lezzetine gelince, “damak şaklattırıyor” sanırız durumu yeterince açıklıyor.

Çıktı Al

Obaruşa

Zorluk Derecesi; 10 üzerinden 5

Porsiyon 4

Melzemeler

  • 1 - 1.2 kg un
  • 100 - 150 gram sade yağ veya tereyağı
  • bardak sıvı yağ mümkünse zeytinyağı yoksa herhangi bir sıvı yağ
  • Kaynar su

Sos için

  • 400 - 500 gram sade yağ veya tereyağı
  • Yoğurt mümkünse süzme yoksa normal yoğurt

Nasıl Hazırlanır

  1. Hamur teknesine hazırladığınız unun üzerine kaynar su ekleyin. Biraz soğumaya bırakın. Tezgaha ya da masaya alarak yoğurmaya başlayın. Tepsinizin büyüklüğüne göre parçalara ayırın(1).
  2. Hamurlar açılmaya başlanır. Bir tavada eritilen tereyağı zeytinyağı ya da başka bir yağla karıştırılır. Tepsinin altı yağlanır. Her açılan hamur üzeri bu yağla yağlanarak tepsiye üst üste dizilir. 6 ya da 7 kat yapılabilir, 8 kattan fazla konulmaz.
  3. Tepsi 200 - 250 derecelik fırında üzeri iyice kızarıncaya kadar pişirilir. Bu arada kenarda sosu hazırlanır. Yarım kilo kadar tereyağ eritilerek içine bolca yoğurt katılarak ısıtılır ve birbirine iyice karıştırılır(2).
  4. Pişen obaruşa dikdörtgen ya da kare parçalara kesilir. Servis yapılacağı tabağa alınarak parçalar birbirine yapışmışsa açılır, havalanması sağlanır. Üzerine hazırlanan yağlı yoğurttan oluşan sos dökülerek servis edilir.

————————————————————————————

Obaruşa için Notlar;

1) Unutmayın “Obruşa” çok ince açılmaz, kaynar su ile yapıldığı için parçalanır.

2)Yoğurt, fazla ısıtılması ve kaynaması durumunda pütürleşecektir. Yoğurt ısınınca karışım hemen ateşten alınmalıdır.

Bir Yorum Yazın