Susuz Köfte

Susuz köfte Ağdiye Risalesinden bir tarif. Çok kolay ve kolaylığından umulmayacak derecede lezzetli. Öylesine lezzetli ki, denemek için sadece tadımlık 4 adet köfte yaptığıma pişman olduğumu söyleyebilirim. Bu yüzden malzeme miktarını biraz arttırarak vereceğim.

Susuz Köfte – Zorluk Derecesi 10 üzerinde 2

Malzemeler (2 kişilik)

350 gr kuzu kıyma ya da sinirsiz kuzu kavurmalık et

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karabiber

1 silme tatlı kaşığı tarçın

Kıyma aldıysanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok ama kuşbaşı ya da kavurmalık et aldıysanız bunu varsa zırhla yoksa bıçakla iyice inceltin

Tuz, karabiber ve tarçınla karıştırın

Köftelerinizi hazırlayın

Yemeği pişireceğiniz tencerenin ortasına metal ya da ısıya dayanıklı bir cam kapla biraz su koyun

Yaptığınız köfteleri kabın etrafına dizin

Tencerenin kapağını kapatın

Çok kısık ateşte 2 – 2,5 saat pişirin

Susuz Köfte hakkında Notlar

– Orijinali satır-bıçak kıyması ile yapılmış et ve kıyma arasında ciddi bir lezzet farkı oluyor. Kıyma makinesi daha kolay yapıyor kabul ama kaybettiklerinizi de kabullenmeniz gerekiyor.

– Ben bıçak kıymasını bile çok ince sevmem, etin suyunu o denli kaybetmesinden hoşlanmam, tabi bu yaptığınız köftelerin şeklinin biraz deforme olmasına da sebebiyet veriyor

– Eğer yağsız kıyma kullanırsanız köfteniz tıkız ve lezzetsiz olur. Eğer köfte pişirecekseniz her zaman biraz yağlı kıymayı tercih etmeniz gerekir.

– Eğer nispeten az yağlı kıyma kullanır, tuzu da biraz ihmal ederseniz (ki edilebilir bir lezzet) köfteniz diyet rejimine uygun bir besin haline gelecektir.

– Baharat miktarını her yemekte olduğu gibi kendi damak zevkinize uygun olarak arttırabilir, azaltabilirsiniz.

Orijinal “Susuz Köfte” metni

Ahbabımızdan Edirneli Murad Ağa, Keşfi Mustafa Ağa bazı mahaller(de) tenavül buyurup (yiyip) tarik-i tabhı dahi müzakere ve tecrübe olunup bir kaç defa tabhına muvaffak olduk, hak budur ki gayet nefis (latif) tabh olur.

San’atı; Evvela pak ince kıyılmış kıvırcık koyun etini tuz ve biber ve tarçın ile yuvarlak köfteler yaptıktan sonra bir tencerenin vasatına (ortasına) cüz’i su ile bir tas koyup etrafına ol köfteleri koyup tencerenin kapağını örtüp etrafına yaş astar koyup mutedil ateşte pişireler. Gayet latif olur.

Bir Yorum Yazın