Sütlaç – Sütlü aş – Kaymaklı Sütlaç

Sütlaç – sütlü aş – kaymaklı sütlaç tarifimiz Mehmed Kamil’in yazdığı sanılan ve Melceü’t-Tabbahin’in eskiz kitabı olarak düşünülen Kitabü’t-Tabbahin’den. Sütlaç yani sütlü aş çok eski bir Türk yemeği/tatlısı. Şekersiz hatta tuzlu çeşitlerine de rastlanır. Üzerine şeker şurubu dökülen çeşidine ise Bağdat sütlacı denir.

Çıktı Al

Sütlaç - Sütlü aş - Kaymaklı Sütlaç

Zorluk Derecesi

Sütlaç 2/10   Kaymaklı Sütlaç 2,5/10

Çeşit Tatlı
Mutfak Osmanlı, Türk
Porsiyon 10
Yazar kuzubudu.com

Melzemeler

 • 1,5 kg süt mümkün olduğunca yağlı
 • 200 - 210 gr pirinç
 • 250 gr şeker (ya da bal)
 • 200 gr kaymak
 • İstenirse üstü için tarçın

Nasıl Hazırlanır

 1. Öncelikle pirinçler suya konularak bir - iki karıştırılır ve 1 taşım kaynatılır

 2. Kaynatılan pirinçler süzülürken süt ateşe konulur

 3. Süzülen pirinçler süte atılır

 4. Pirinçler kaynayan sütte yeterince açılınca şekerli yapılması düşünülüyorsa şekeri konulur. Karıştırılarak kısa bir süre daha ateşte tutulur ve indirilir

 5. Sütlaç tabak, çanak ya da kaselere taksim edilir. Eğer kaymaklı yapılması düşünülüyorsa bu aşamadayken sadece alt tarafı yanan fırın 180 - 200 derecede ısıtılmış olmalıdır. 

 6. Kaymaklar sütlaçların üzerine konarak 15 dk. süresince fırına verilir. Burada önemli olan kaymağın biraz erimesidir. Eğer fırında alt üst kontrolü yoksa 150 derecede ve üst tarafa uzak tutulması tavsiye edilir.

 7. 15 dk sonra sütlaçlar fırından alınır ve soğuyunca servis edilir

Sütlaç Hakkında Notlar

– Verdiğim bol pirinçli ve bol şekerli olan tarif. Eğer isterseniz pirinç ya da şeker miktarını azaltabilirsiniz. Bazıları 8 süt – 1 şeker – 1 pirinç şeklinde yaparlar.

– Eğer kaymaklı yapmak niyetindeyseniz, kaymaklı sütlaç mümkünse ılıkken yenmeli ama kesinlikle buzdolabına girdikten sonra değil. Buzdolabından çıkarttığınız zaman kısmen eriyen kaymak hiç bir zaman o muhteşem güzelliğinde olmayacaktır

– Şekersiz pişirip üzerine bal ya da şeker ekleyebilirsiniz. Kaymaklı ya da kaymaksız değişmez. Eğer şeker ekleyerek yiyecekseniz pudra şekerini öneririm.

Karşılaştırmalar

Mahmud Nedim Aşçıbaşı’nda içine nohuttan irice bir balmumu atılmasını, böylece soğuduğu zaman sütlaçın kaymağının (Mahmud Nedim’in verdiği tarifte üzerine kaymak konmuyor) sapsarı olacağından bahsediyor ama renginin sarı olması için konulan balmumunun tadına etkisi herhaldeki pozitif olmayacaktır. Bunun yanında Mahmud Nedim üzerine tarçın serpilmesini öneriyor ki, isteyenler kaymaklının da üzerine serpebilir.

Kaymaklı Sütlaç Orijinal Tarif

İki kıyye sütden tabh murad olundukta yüz dirhem pirinci ba’de’t-tathir bir taşım suda haşlayub delikli kefgirden süzüb hazır ideler ba’dehu sütü tencere içine koyup hemen kaynadıkda işbu hazırlanan birinci içine salub birincler gereği gibi yumuşayınca tabh ideler bu’dehu indirib sahan veya tabaklara tevzi’ itdikte bir çayrek mikdarı küllü ateş üstünde tevkif ideler ki hengamda üzerine kaymak ekülür soğudukta bol şekeri eküb tenavül oluna yahud ateşde kaynar iken datlu olacak mikdaı şeker konulub yine bu usul üzre hareket oluna nefis olur.

Kitabü’t Tabbahin – Osman Güldemir Çevirisi

Bir Yorum Yazın