Tazesi nasıl anlaşılır, nasıl seçilir?

Malzemenin en iyisi ve tazesi nasıl seçilir? Konumuz bu. Malzeme seçimi, yemeğin can alıcı bölümlerindendir. Ne kadar uğraştığınızın bir önemi yok;

Tazesi, bayatı…..

İyi yemek, iyi malzeme ile hazırlanır

Ekonomik sebeplerden dolayı malzemenin en iyisine ulaşamayabilirsiniz ama en azından tazesi ve iyisi nasıl seçilir, bunu öğrenebilirsiniz.

Malzeme seçiminde belli bir standardı tutturup, üstüne de becerinizi eklediğinizde, dostlarınızın hayran kalacağı yemekler hazırlayabilirsiniz. Evet, tabi ki sebzenin sert, rengi parlak ve diri olanını satın alacaksınız ama malzeme işi sadece sebzeyle bitmiyor işte. Bunun eti var, tavuğu var, balığı var, karidesi var, baharatı var, kısaca var oğlu var. O zaman başlayalım;

Etin bayat olduğu nasıl anlaşılır?

Etin bozulduğu öncelikle renginden ve kokusundan anlaşılır. Eğer rengi grileşmişse, içinde yeşil ya da siyah gibi renkler görüyorsanız etiniz bozuktur.

Üstüne dokunduğunuzda yapışkan bir his veriyorsa ve kokuyorsa bayattır, bozuktur. Taze kullanım süresi buzdolabında 2 gündür. Eti buzdolabında 2 günden fazla saklarsanız bozulabilir.

Şunu hiç bir zaman unutmayın; Buzluğa koyduğunuzun etin tadı asla ilk alındığı zamanki gibi olmayacaktır.

Ayrıca etleri kullanacağınız zaman parçalara ayırın. Etleri pişirmeye ne kadar yakın parçalara ayırırsanız, o derece lezzetlerini korurlar.

Tavuğun tazeliği nasıl anlaşılır?

Tavuk çok kısa sürede bakteri üretir ve bu bakteriler hayati risk yaratabilir, bu yüzden tavuk konusu çok önemli. Tavuğun kendine has hafif bir kokusu vardır. Ağır ya da ekşimsi bir koku geliyorsa almayın. Eğer antibiyotik kokusu geliyorsa o tavuğu kesinlikle pişirmeyin.

Su salması da önemli bir göstergedir. Su salmışsa saklama sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklığa maruz kalmış demektir.

Renkteki değişim önemlidir. Rengi beyazdan çok hafif sarımsı olmalıdır. Bununla birlikte renkte değişim, deri üzerinde yer yer sararma, ette ya da deride yeşerme ya da morarma varsa, daha fazla incelemenize gerek yok. Tavuğunuzu başka bir yerden alacaksınız.

Elastikiyet bütün et ürünlerinde önemli bir kıstastır. Et, elastikiyetini kaybetmişse bayattır.

Eğer paketin içindeyse, parmağınızla (tırnağınızla değil) derisini ittirip çekin. Deri dağılıyorsa, bayattır. Paketten çıkarttığınızda yapış yapışsa, kendi haifif kokusu dışında koku varsa, çok yumuşaksa ya da yukarıdaki kıstaslara uymuyorsa, iade edin.

Aldığınız tavuğu mümkünse o gün pişirin, 1 günden fazla saklayacaksanız mutlaka buzluğa koyun.

Hormonlu tavuk nasıl anlaşılır?

Hormonlu tavuklardaki en önemli gösterge derinin altındaki su tabakasıdır. Eğer deri etin üzerinden rahatça kayıyorsa, hormon içerme olasılığı çok yüksektir. Kesinlikle uzak durun. Deri ile et ne kadar sıkı yapışıksa hormon açısından o kadar güvenilirdir.

Genelde eti bembeyaz olan tavuklar hormon içeren tavuklardır.

 Patlıcanın tazesi nasıl anlaşılır?

Patlıcanın taze olduğuna dair en önemli kıstas, sapıdır. Sap kısmı mutlaka yeşil olmalıdır. Eğer sapı rengini kaybetmiş ve uçlarından kalkmışsa, bayattır.

Parlaklığı ise bir başka tazelik göstergesidir. Mümkün olduğu kadar siyahı tercih edilmelidir. Yumuşakça olan lezzetlidir. Sert olanlar genellikle çok çekirdeklidir. Yani ne kendini salmış çok yumuşak ne de çok sert patlıcan seçilmemelidir.

Dolma ve salatada kullanmak için tombul olan bostan patlıcanı, yemeklerde kullanmak için kemer patlıcanı daha uygundur.

 

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurtanın tazesi içinBayat olup olmadığı belki de en kolay anlaşılan malzeme yumurtadır. Hem kırmadan önce hem de kırdıktan sonra bayat olup olmadığı anlaşılabilir.

Yumurtayı kırmadan tazeliğini anlamak;

Yumurtanızı alarak su dolu bir bardağın içine koyunuz. Eğer dibe oturuyorsa tazedir. Eğer dipten biraz yükseliyorsa bayatlamaya başlamış demektir. Yüzeyde yüzüyorsa bayattır.

Kırılmış yumurtanın tazeliğini anlamak;

Yumurtanızın sarısı ne kadar toplu, yuvarlak şekline ne kadar yakınsa ve ne kadar parlak bir renkteyse, o kadar taze demektir. Bayatladıkça yüzeye yayılma miktarı artar hatta sarısı patlayıp dağılabilir. Taze yumurtanın beyazı akışkandır. Bayatladıkça bu akışkanlık azalır.

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır?

Ekşi ya da keskin bir koku geliyorsa, rengi siyaha kaçıyorsa ya da grileşmişse, içinde yer yer yeşil ya da yeşile çalan parçalar varsa o kıyma bozuktur.

Taze kıyma parlak, canlı bir kırmızı renktedir. Renk koyulaşmışsa, kahverengileşmeye başlamışsa, bayattır. Kıymanın buzdolabı süresi azami 1 gündür. Bu noktadan sonra bozulma ihtimali yüksektir. Zaten tadı biraz gitmiş, et suyunu salmış olacaktır. Kıyma taze çekilmelidir. Çekildikten sonra ne kadar çabuk kullanılırsa, o denli lezzetli olur

Karidesin tazesi nasıl anlaşılır?

Karidesin tazesi için

Karidesin tazeliği öncelikle renginden anlaşılır. Sadece daha canlı ve parlak olması değil kıstasımız. Yer yer siyahlanmaların olması (özellikle kuyruk kısmında net belli olur) karidesin bayatlamaya başladığının göstergesi.

Bir de baş ve gövde arasındaki kısım önemli. Burada kabuk açılmış, içerideki et gözüküyorsa, gövde özgün şeklini kaybederek arada bu tip açılmalar vermişse, et diriliğini ve sertliğini kaybetmişse, karides bayatlamış demektir

Balığın tazesi nasıl anlaşılır?

Balığın tazesi için

Öncelikle balığın gözüne bakmalısınız. Gözü buğulanmaya başlamışsa, balık taze değildir. Taze balığın gözünün siyahını net olarak görürsünüz.

Balığın solungaçların kırmızılığı ise bir başka göstergedir. Eğer kahverengiye dönmeye başlamışsa balık bayattır.

Balığın etinin diriliği yani bastırdığınızda elastikiyet gösterip eski şekline dönmesi, kuyruğunun sert ve dik durması da tazelik göstergeleridir.

Domatesin tazesi nasıl anlaşılır?

Domatesin tazesi için

Size ilk tavsiyemiz, mevsimi dışında domates tüketmeye yeltenmemeniz. Eğer mevsimi dışında alıyorsanız, iyi domates bulabilme şansınız çok düşüktür.

Diyelim ki mevsimindesiniz; Mümkünse saplı domates alın ve sapını koklayın. Elinizi sürdüğünüzde hafif de olsa bir koku kalıyorsa, o domates tazedir, lezzetlidir. Yumuşamış olmamasından bahsetmiyorum bile. Sert olması, domatesin olmazsa olmazı.

Eğer sapına yakın yerde hala sarıları mevcutsa, hele bir de kabukları inceyse, salata için idealdir.

Sos, salça ya da püre yapacaksanız daha az sulu, oval biçimde olanları tercih etmeniz gerekir.

Kavunun iyisi nasıl seçilir?

Kavun koklanarak anlanılan bir meyvedir. Eğer kokusu güzelse (ki tatlı ise kokusu ile belli eder), kabuğu sertse (çok sertse bu da olgun olmadığının işaretidir) ve kuyruk tarafı diğer yerlerinden daha yumuşaksa, kavun lezzetlidir.

Bir de Türk yöntemi olan “tokatlayarak anlamak” var. Bu yöntemde de eğer kavunu tokatladığınızda tok bir ses veriyorsa, kavun iyidir.

Çikolatanın bayatlığı / tazeliği nasıl anlaşılır?

Çikolatanın parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gerekir. Depolama sırasında sıcaklık değiştiğinde çikolatanın parlak rengini veren yağlar erir. Yüzeye çıkan bu yağlar ise daha sonra donup beyazlaşır. Buna “çiçeklenme” denir. Depolama kalitesindeki problemi gösterir. Çikolata her zaman oda sıcaklığında saklanmalıdır. Asla buzdolabına konulmamalıdır. Aynı şekilde bayatlayan çikolatalar da, parlak renklerini yitirirler.

Çikolatanın kırıldığında çıtırtıyla ve düzgün bir şekilde kırılması, ağza atıldığında kakao kokusu ve tadı gelmesi gereklidir. Ağızda erimelidir çünkü kakao yağı vücut ısısında erir. Sabunsu tat ya da donmuş yağ tadı geliyorsa, bayattır.

Bir Yorum Yazın