Tazesi nasıl anlaşılır, nasıl seçilir?

Malzemenin en iyisi ve tazesi nasıl seçilir? Konumuz bu. Malzeme seçimi, yemeğin can alıcı bölümlerindendir. Ne kadar uğraştığınızın bir önemi yok;

Tazesi, bayatı…..

İyi yemek, iyi malzeme ile hazırlanır

Ekonomik sebeplerden dolayı malzemenin en iyisine ulaşamayabilirsiniz ama en azından tazesi ve iyisi nasıl seçilir, bunu öğrenebilirsiniz.

Malzeme seçiminde belli bir standardı tutturup, üstüne de becerinizi eklediğinizde, dostlarınızın hayran kalacağı yemekler hazırlayabilirsiniz. Evet, tabi ki sebzenin sert, rengi parlak ve diri olanını satın alacaksınız ama malzeme işi sadece sebzeyle bitmiyor işte. Bunun eti var, tavuğu var, balığı var, karidesi var, baharatı var, kısaca var oğlu var. O zaman başlayalım (Harf sırasına göre);

Ayvanın iyisi – olmuşu nasıl anlaşılır?

Öncelikle ayvanın olgun olup olmadığını anlamalısınız. Olgun olmayan ayva, henüz tam sarıya dönmemiş olan ayvadır.

Olgunlaşmamış ayva susuz ve  tatsız olur. Olgunlaştığının bir başka belirtisi ise üzerindeki havın kolayca silinebilmesidir

Ayva alırken üzerine mutlaka çok dikkat edin. Çok sert gibi gözükmekle birlikte sıkıldığı zaman oluşan hasar bile çürümesine sebep olabilir. Üzerinde kahverengi lekeler oluşur ve bu lekeler kolayca uzun süre saklanabilen ayvanın kısa sürede bozulmasına sebebiyet verir.

Ayvanın iyisi en kolay kokusundan anlaşılır. Elinize alıp güzel kokup kokmadığını kontrol edin. Eğer kokusunu dışarı veriyorsa olgun ve lezzetlidir.

Neler Yapılır; Ayva Murabbası

Balığın tazesi nasıl anlaşılır?

Balığın tazesi için

Öncelikle balığın gözüne bakmalısınız. Gözü buğulanmaya başlamışsa, balık taze değildir. Taze balığın gözünün siyahını net olarak görürsünüz.

Balığın solungaçların kırmızılığı ise bir başka göstergedir. Eğer kahverengiye dönmeye başlamışsa balık bayattır.

Balığın etinin diriliği yani bastırdığınızda elastikiyet gösterip eski şekline dönmesi, kuyruğunun sert ve dik durması da tazelik göstergeleridir.

Neler YapılırBalık Köftesi, Lüfer Pilavı, Güveç Balığı, Balık Büryan

Böğürtlen / Ahududunun iyisi nasıl anlaşılır?

Böğürtlen ya da ahududu elinize aldığınızda dirilik hissi vermelidir. Sert değil ama diri olmalıdır. Ağızda ne kadar aroma bıraktığı da onun ne kadar olgunlaşmış olduğunu gösterir. Aman dikkat! Üzeri küflü olanları almaktan kaçının  ve aldığınızı mümkün olduğunca da çabuk tüketin. Eğer o gün tüketmeyecekseniz buzdolabına bir kağıt peçeteye sararak ya da daha iyisi kapalı bir kabın içine kağıt peçete koyarak saklayın.

Neler Yapılır; Böğürtlen Hoşafı

Çikolatanın bayatlığı / tazeliği nasıl anlaşılır?

Çikolatanın parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gerekir. Depolama sırasında sıcaklık değiştiğinde çikolatanın parlak rengini veren yağlar erir. Yüzeye çıkan bu yağlar ise daha sonra donup beyazlaşır. Buna “çiçeklenme” denir. Depolama kalitesindeki problemi gösterir. Çikolata her zaman oda sıcaklığında saklanmalıdır. Asla buzdolabına konulmamalıdır. Aynı şekilde bayatlayan çikolatalar da, parlak renklerini yitirirler.

Çikolatanın kırıldığında çıtırtıyla ve düzgün bir şekilde kırılması, ağza atıldığında kakao kokusu ve tadı gelmesi gereklidir. Ağızda erimelidir çünkü kakao yağı vücut ısısında erir. Sabunsu tat ya da donmuş yağ tadı geliyorsa, bayattır.

Domatesin tazesi nasıl anlaşılır?

Domatesin tazesi için

Size ilk tavsiyemiz, mevsimi dışında domates tüketmeye yeltenmemeniz. Eğer mevsimi dışında alıyorsanız, iyi domates bulabilme şansınız çok düşüktür.

Diyelim ki mevsimindesiniz; Mümkünse saplı domates alın ve sapını koklayın. Elinizi sürdüğünüzde hafif de olsa bir koku kalıyorsa, o domates tazedir, lezzetlidir. Yumuşamış olmamasından bahsetmiyorum bile. Sert olması, domatesin olmazsa olmazı.

Eğer sapına yakın yerde hala sarıları varsa ya da yeşil bir halka mevcutsa, hele bir de kabukları inceyse, salata için idealdir. Homojen kızaran domates gen mühendisliğinin bir sonucudur fakat lezzeti bahsettiğim sapına yakın rengi farklılaşan domatesten biraz daha geridedir

Sos, salça ya da püre yapacaksanız daha az sulu, oval biçimde olanları tercih etmeniz gerekir.

Neler Yapılır; Fırın Kebabı

Dondurulmuş GIDA?

Dondurulmuş gıdanın tazeliğini bayatlığını üzerindeki tarihten çıkartabilirsiniz ama soğuk zincirde bir yerlerde kırılma olup olmadığını anlayabilir misiniz? Evet, anlayabilirsiniz. Eğer dondurulmuş gıdanın paketi üzerinde buzlar varsa (bu ürün dondurma da olabilir) bu buzlar onun çözülüp tekrar donduğunu gösterir.

Etin bayat olduğu nasıl anlaşılır?

Etin bozulduğu öncelikle renginden ve kokusundan anlaşılır. Eğer rengi grileşmişse, içinde yeşil ya da siyah gibi renkler görüyorsanız etiniz bozuktur.

Üstüne dokunduğunuzda yapışkan bir his veriyorsa ve kokuyorsa bayattır, bozuktur. Taze kullanım süresi buzdolabında 2 gündür. Eti buzdolabında 2 günden fazla saklarsanız bozulabilir.

Şunu hiç bir zaman unutmayın; Buzluğa koyduğunuzun etin tadı asla ilk alındığı zamanki gibi olmayacaktır.

Ayrıca etleri kullanacağınız zaman parçalara ayırın. Etleri pişirmeye ne kadar yakın parçalara ayırırsanız, o derece lezzetlerini korurlar.

Neler Yapılır; Susuz Köfte

Fasulyenin tazesi, kılçıklısı nasıl anlaşılır?

Bunu anlamanın en ideal yolu fasulyelerden birini alıp bölmektir. Fasulye gevrekse, fazla bükülmeden kırılıyorsa, tazedir. Eğer kıvrılıyor, zor kırılıyorsa tazeliğini yitirmiş demektir. Tabi ses de önemli. Taze fasulye gerçekten tazeyse kırılırken ses çıkaracaktır.

Kılçık genelde fasulyenin bayatlaması ile ortaya çıkar. Kenarlar en önce katılaşır. Böyle bir fasulye kırıldığı zaman kenarlardan birinden fasulyenin kılçığı görülür.

Fasulyenin rengi de önemlidir Rengi koyu olan fasulye daha tazedir. Zaman geçtikçe rengi sararmaya başlar.

Neler Yapılır; Fasulye Mücveri 

Karidesin tazesi nasıl anlaşılır?

Karidesin tazesi için

Karidesin tazeliği öncelikle renginden anlaşılır. Sadece daha canlı ve parlak olması değil kıstasımız. Yer yer siyahlanmaların olması (özellikle kuyruk kısmında net belli olur) karidesin bayatlamaya başladığının göstergesi.

Bir de baş ve gövde arasındaki kısım önemli. Burada kabuk açılmış, içerideki et gözüküyorsa, gövde özgün şeklini kaybederek arada bu tip açılmalar vermişse, et diriliğini ve sertliğini kaybetmişse, karides bayatlamış demektir

Neler Yapılır; Karides Salatası,  Karides (Teke) Çorbası 

Kavunun iyisi nasıl seçilir?

Kavun koklanarak anlanılan bir meyvedir. Eğer kokusu güzelse (ki tatlı ise kokusu ile belli eder), kabuğu sertse (çok sertse bu da olgun olmadığının işaretidir) ve kuyruk tarafı diğer yerlerinden daha yumuşaksa, kavun lezzetlidir.

Bir de Türk yöntemi olan “tokatlayarak anlamak” var. Bu yöntemde de eğer kavunu tokatladığınızda tok bir ses veriyorsa, kavun iyidir.

Bozuk kavun en kolay kabuğundan anlaşılır. Genelde bir vuruğun zaman içinde bozulmayı tetiklemesi ile kavun çürümeye başlar. Eğer kavunun dip tarafı haricinde başka bir noktasında yumuşaklık varsa o kavunu almamanızı ya da evde anladıysanız çarçabuk tüketmenizi tavsiye ederim

Neler Yapılır; Kavun çekirdeği şerbeti

Keçiboynuzunun tazesi nasıl anlaşılır?

Taze keçi boynuzları (resimde olduğu gibi) daha etli ve yuvarlak hatlara sahiptir. Kırıldıklarında içlerindeki kıvamlı öz suyu fark edilir. Zaman geçtikçe içindeki su uçar, kurur, gevrekleşir, sertleşir.

Neler Yapılır; Keçiboynuzu Şerbeti

Bozuk kıyma nasıl anlaşılır?

Ekşi ya da keskin bir koku geliyorsa, rengi siyaha kaçıyorsa ya da grileşmişse, içinde yer yer yeşil ya da yeşile çalan parçalar varsa o kıyma bozuktur.

Taze kıyma parlak, canlı bir kırmızı renktedir. Renk koyulaşmışsa, kahverengileşmeye başlamışsa, bayattır. Kıymanın buzdolabı süresi azami 1 gündür. Bu noktadan sonra bozulma ihtimali yüksektir. Zaten tadı biraz gitmiş, et suyunu salmış olacaktır. Kıyma taze çekilmelidir. Çekildikten sonra ne kadar çabuk kullanılırsa, o denli lezzetli olur

Neler Yapılır; Maydanozlu Köfte, Osmanlı Mücveri, Susuz KöfteÇibörek, Elma dolması

Muzun tazesi nasıl anlaşılır?

Muzun tazesi sarı renktedir. Zaman içinde rengi kahverengine dönüşmeye başlar. Muz kahverengiye dönerken kabuğu da incelir.  Yani bayat muzu en rahat kabuğundan anlayabilirsiniz.

Çıktı Al

Sebze ve meyvelerin tazesi, bayatı, bozulmuşu nasıl anlaşılır

Patatesin tazesi – iyisi nasıl anlaşılır?

Öncelikle patatesiniz sert olmalı. Yumuşak patates çürümeye başlamış demektir. Sonra kabuğu yeşillenmeye başlayan patatesten de uzak durun. Çünkü yeşillenme “solanin” isimli madde nedeniyle oluyor ve ölüme kadar uzanan zehirlenmelere sebebiyet verebiliyor.

Filizlenmiş patates de bir çok zararlı etkiye sahip. O da yiyenlerde baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal gibi zehirlenme belirtilerine yol açıyor.

Patlıcanın tazesi nasıl anlaşılır?

Patlıcanın taze olduğuna dair en önemli kıstas, sapıdır. Sap kısmı mutlaka yeşil olmalıdır. Eğer sapı rengini kaybetmiş ve uçlarından kalkmışsa, bayattır.

Parlaklığı ise bir başka tazelik göstergesidir. Mümkün olduğu kadar siyahı tercih edilmelidir. Yumuşakça olan lezzetlidir. Sert olanlar genellikle çok çekirdeklidir. Yani ne kendini salmış çok yumuşak ne de çok sert patlıcan seçilmemelidir.

Dolma ve salatada kullanmak için tombul olan bostan patlıcanı, yemeklerde kullanmak için kemer patlıcanı daha uygundur.

Neler Yapılır; Patlıcan TatlısıPatlıcan Kayganası, Medfune, Patlıcanlı Pilav

Kuru soğanın tazesi nasıl anlaşılır?

Soğan alırken görünüşüne bakın ve mutlaka sıkın. Sertse sorun yok ama eğer yumuşamışsa, evde çok kısa süre içinde bozulacak demektir. Eğer filizlenmişse hiç sıkmanıza bile gerek yok. Rengi dönmüşse de almayın ama kabuklar bazen renk dönmesini gizleyebilir. Bu yüzden bu testlerden geçse bile huylandığınız bir kaç tanesini de burnunuza götürün. Çünkü soğanın filizlenmesi, yumuşaması ya da renginin dönmesi kadar kokusu da önemli. Eğer kötü kokuyorsa içten çürümeye başlamış demektir. 

Tavuğun tazeliği nasıl anlaşılır?

Tavuk çok kısa sürede bakteri üretir ve bu bakteriler hayati risk yaratabilir, bu yüzden tavuk konusu çok önemli. Tavuğun kendine has hafif bir kokusu vardır. Ağır ya da ekşimsi bir koku geliyorsa almayın. Eğer antibiyotik kokusu geliyorsa o tavuğu kesinlikle pişirmeyin.

Su salması da önemli bir göstergedir. Su salmışsa saklama sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklığa maruz kalmış demektir.

Renkteki değişim önemlidir. Rengi beyazdan çok hafif sarımsı olmalıdır. Bununla birlikte renkte değişim, deri üzerinde yer yer sararma, ette ya da deride yeşerme ya da morarma varsa, daha fazla incelemenize gerek yok. Tavuğunuzu başka bir yerden alacaksınız.

Elastikiyet bütün et ürünlerinde önemli bir kıstastır. Et, elastikiyetini kaybetmişse bayattır.

Eğer paketin içindeyse, parmağınızla (tırnağınızla değil) derisini ittirip çekin. Deri dağılıyorsa, bayattır. Paketten çıkarttığınızda yapış yapışsa, kendi haifif kokusu dışında koku varsa, çok yumuşaksa ya da yukarıdaki kıstaslara uymuyorsa, iade edin.

Aldığınız tavuğu mümkünse o gün pişirin, 1 günden fazla saklayacaksanız mutlaka buzluğa koyun.

Hormonlu tavuk nasıl anlaşılır?

Hormonlu tavuklardaki en önemli gösterge derinin altındaki su tabakasıdır. Eğer deri etin üzerinden rahatça kayıyorsa, hormon içerme olasılığı çok yüksektir. Kesinlikle uzak durun. Deri ile et ne kadar sıkı yapışıksa hormon açısından o kadar güvenilirdir.

Genelde eti bembeyaz olan tavuklar hormon içeren tavuklardır.

Neler Yapılır ; Memuniyye

Tereyağının tazesi / bozulduğu nasıl anlaşılır?

Uzaktan yakınımıza doğru başlayalım. Öncelikle dışarıdan görünüm. Tereyağının renginin homojenliğini kaybetmesi onun tereyağının bayatladığının göstergesidir. Tereyağları imal edildikleri süte ya da yapım tekniğine göre farklı renklerde olabilir ama önemli olan her yerinin aynı renkte olmasıdır.

Emin değiliz. O zaman biraz daha yaklaşalım. Tereyağının kendine has bir kokusu vardır. Tazeyse bu koku kuvvetlidir. Gittikçe düşer. Ekşimsi, acımsı, kekrek bir koku tereyağının bozulmuş olduğuna delalettir.

Hala emin değilseniz tatmak zorundasınız demektir. Bozulmuş tereyağının tadı acıdır. Acımış tereyağını kesinlikle kullanmayınız.

Eğer tereyağının küflendiğini gördüyseniz hiç konuşmaya bile gerek yok. Mutlaka soğuk zincirin bir yerinde kırılma olmuş, bu da tereyağını etkilemiştir.

Neler Yapılır; Sade yağ

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurtanın tazesi içinBayat olup olmadığı belki de en kolay anlaşılan malzeme yumurtadır. Hem kırmadan önce hem de kırdıktan sonra bayat olup olmadığı anlaşılabilir.

Yumurtayı kırmadan tazeliğini anlamak;

Yumurtanızı alarak su dolu bir bardağın içine koyunuz. Eğer dibe oturuyorsa tazedir. Eğer dipten biraz yükseliyorsa bayatlamaya başlamış demektir. Yüzeyde yüzüyorsa bayattır.

Kırılmış yumurtanın tazeliğini anlamak;

Yumurtanızın sarısı ne kadar toplu, yuvarlak şekline ne kadar yakınsa ve ne kadar parlak bir renkteyse, o kadar taze demektir. Bayatladıkça yüzeye yayılma miktarı artar hatta sarısı patlayıp dağılabilir. Taze yumurtanın beyazı akışkandır. Bayatladıkça bu akışkanlık azalır.

Bir şey daha; Yumurtanın organik ya da doğal olduğu nasıl anlaşılır? Kabuğunun kalınlığından. Endüstriyel yumurtalarda kabuk gezen, doğal ortamda yaşayan tavuğunkine nazaran daha incedir çünkü olgunlaşma zamanı daha kısadır,

Neler Yapılır; Çılbır, Süt böreğiMaklube – Balıklı Omlet

Bir Yorum Yazın