Tazesi nasıl anlaşılır, nasıl seçilir?

Malzemenin en iyisi ve tazesi nasıl seçilir? Konumuz bu. Malzeme seçimi, yemeğin can alıcı bölümlerindendir. Ne kadar uğraştığınızın bir önemi yok;

İyi yemek, iyi malzeme ile hazırlanır

Ekonomik sebeplerden dolayı malzemenin en iyisine ulaşamayabilirsiniz ama en azından tazesi ve iyisi nasıl seçilir, bunu öğrenebilirsiniz. Malzeme seçiminde belli bir standardı tutturup, üstüne de becerinizi eklediğinizde, dostlarınızın hayran kalacağı yemekler hazırlayabilirsiniz. Evet, tabi ki sebzenin sert, rengi parlak ve diri olanını satın alacaksınız ama malzeme işi sadece sebzeyle bitmiyor işte. Bunun eti var, tavuğu var, balığı var, karidesi var, baharatı var, kısaca var oğlu var. O zaman başlayalım;

Patlıcanın tazesi nasıl anlaşılır?

Patlıcanın taze olduğuna dair en önemli kıstas, sapıdır. Sap kısmı mutlaka yeşil olmalıdır. Eğer sapı rengini kaybetmiş ve uçlarından kalkmışsa, bayattır.

Parlaklığı ise bir başka tazelik göstergesidir. Mümkün olduğu kadar siyahı tercih edilmelidir. Yumuşakça olan lezzetlidir. Sert olanlar genellikle çok çekirdeklidir. Yani ne kendini salmış çok yumuşak ne de çok sert patlıcan seçilmemelidir.

Dolma ve salatada kullanmak için tombul olan bostan patlıcanı, yemeklerde kullanmak için kemer patlıcanı daha uygundur.

Çikolatanın bayatlığı / tazeliği nasıl anlaşılır?

Çikolatanın parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gerekir. Depolama sırasında sıcaklık değiştiğinde çikolatanın parlak rengini veren yağlar erir. Yüzeye çıkan bu yağlar ise daha sonra donup beyazlaşır. Buna “çiçeklenme” denir. Depolama kalitesindeki problemi gösterir. Çikolata her zaman oda sıcaklığında saklanmalıdır. Asla buzdolabına konulmamalıdır. Aynı şekilde bayatlayan çikolatalar da, parlak renklerini yitirirler.

Çikolatanın kırıldığında çıtırtıyla ve düzgün bir şekilde kırılması, ağza atıldığında kakao kokusu ve tadı gelmesi gereklidir. Ağızda erimelidir çünkü kakao yağı vücut ısısında erir. Sabunsu tat ya da donmuş yağ tadı geliyorsa, bayattır.

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurtanın tazesi içinBayat olup olmadığı belki de en kolay anlaşılan malzeme yumurtadır. Hem kırmadan önce hem de kırdıktan sonra bayat olup olmadığı anlaşılabilir.

Yumurtayı kırmadan tazeliğini anlamak;

Yumurtanızı alarak su dolu bir bardağın içine koyunuz. Eğer dibe oturuyorsa tazedir. Eğer dipten biraz yükseliyorsa bayatlamaya başlamış demektir. Yüzeyde yüzüyorsa bayattır.

Kırılmış yumurtanın tazeliğini anlamak;

Yumurtanızın sarısı ne kadar toplu, yuvarlak şekline ne kadar yakınsa ve ne kadar parlak bir renkteyse, o kadar taze demektir. Bayatladıkça yüzeye yayılma miktarı artar hatta sarısı patlayıp dağılabilir. Taze yumurtanın beyazı akışkandır. Bayatladıkça bu akışkanlık azalır.

Karidesin tazesi nasıl anlaşılır?

Karidesin tazesi için

Karidesin tazeliği öncelikle renginden anlaşılır. Sadece daha canlı ve parlak olması değil kıstasımız. Yer yer siyahlanmaların olması (özellikle kuyruk kısmında net belli olur) karidesin bayatlamaya başladığının göstergesi.

Bir de baş ve gövde arasındaki kısım önemli. Burada kabuk açılmış, içerideki et gözüküyorsa, gövde özgün şeklini kaybederek arada bu tip açılmalar vermişse, et diriliğini ve sertliğini kaybetmişse, karides bayatlamış demektir

Balığın tazesi nasıl anlaşılır?

Balığın tazesi için

Öncelikle balığın gözüne bakmalısınız. Gözü buğulanmaya başlamışsa, balık taze değildir. Taze balığın gözünün siyahını net olarak görürsünüz.

Balığın solungaçların kırmızılığı ise bir başka göstergedir. Eğer kahverengiye dönmeye başlamışsa balık bayattır.

Balığın etinin diriliği yani bastırdığınızda elastikiyet gösterip eski şekline dönmesi, kuyruğunun sert ve dik durması da tazelik göstergeleridir.

Domatesin tazesi nasıl anlaşılır?

Domatesin tazesi için

Size ilk tavsiyemiz, mevsimi dışında domates tüketmeye yeltenmemeniz. Eğer mevsimi dışında alıyorsanız, iyi domates bulabilme şansınız çok düşüktür.

Diyelim ki mevsimindesiniz; Mümkünse saplı domates alın ve sapını koklayın. Elinizi sürdüğünüzde hafif de olsa bir koku kalıyorsa, o domates tazedir, lezzetlidir. Yumuşamış olmamasından bahsetmiyorum bile. Sert olması, domatesin olmazsa olmazı.

Eğer sapına yakın yerde hala sarıları mevcutsa, hele bir de kabukları inceyse, salata için idealdir.

Sos, salça ya da püre yapacaksanız daha az sulu, oval biçimde olanları tercih etmeniz gerekir.

 

Bir Yorum Yazın