Böbrek Yahnisi

Böbrek yahnisi Mahmud Nedim bin Tosun’un “Aşçıbaşı” kitabında yer alan bir tarif. Çok bir uğraşısı yok. Önemli olan çok hafif ateşte geçen pişme süresi. Bir de ön hazırlık malzemesi olarak et suyu gerekli. Hele bulyon kullanmaya da “evet” derseniz sakatat, özellikle de böbrek seven birilerinin her istediği yerde yapabileceği bir yemek. Bekar evinde hatta büroda bile.

Zorluk Derecesi 10 üzerinde 2

Malzemeler (1 kişilik)

4 adet böbrek
1 kaşık sade yağ (ya da tereyağı)
1 büyük soğan
1 – 1,5 bardak et suyu ya da et bulyon 
1/2 çay kaşığı Arnavut biberi

Böbrekler ikiye açılıp dışlarındaki zar ve yağlar alınır

Soğan ince ince doğranır

Yağ eridiğinde soğan ve bir çay kaşığı Arnavut biberi ilave edilir

Soğan biraz kavrulunca böbrekler tavaya konur ve iyice kızarıncaya kadar döndürülür

Üzerlerini kaplayacak miktarda sıcak et suyu eklenerek çok kısık ateşe konur

İki saat sonra ateşten indirilerek afiyetle yenir

Böbrek Yahnisi için Notlar

– Pişirirken sade yağ yerine tereyağı kullandım. Üstelik buzdolabında sade yağ varken. Tamamen benim dalgınlığımdandı ama zaten yemek de tereyağının yanma sıcaklığına varmasını gerektirmiyordu

– Mahmud Nedim tarifinde “yağ yandıkta” der. Bunun anlamı yağın cızıltısının kesilip hafifçe beyaz bir duman peyda olmasıdır.

Böbrek Yahnisi (Orijinal tarif)

Sekiz on tane böbreği tedârik ve beherini ayrı ayrı ikişer parça ve güzelce tathir ettikten sonra bir tencereye iki nihayet 3 kaşık sade vaz’ ederek gayetle küçük çentilmiş üç baş soğan ile bir kahve kaşığı kadar da Arnavut biberi ilâvesiyle sâde yandıktan sonra hazırlanan böbrekler hep birden tava içine bırakılır. Ve nar gibi kavrulur. Bu ameliyâttan sonra üzerine çıkıncaya kadar sıcakça et suyu ilave ederek alâhâlihi bırakılır. Âheste köz üzerine nihâyet iki saat bu minvâl üzerine kaldıkta indirilip tabağa boşaltılarak tenavül oluna, pek nefis olur.

Bir Yorum Yazın