Hodan Otu Yemeği

Hodan Otu Yemeği baharın geldiğini müjdeleyen hodan otundan yapılan oldukça eski bir Anadolu lezzeti. Bu otun depresyona iyi geldiği, bu yüzden antik çağlarda askerler tarafından sık sık yendiği söyleniyor. Kansere karşı koruyuculuk, idrar söktürücülük vb.  etkileri de varmış fakat bunların ne derece gerçek olduğu, hangi pişirme ya da yeme usullerinde bu etkileri verdiğini bilmiyorum. Beni ilgilendiren lezzetiydi ve karşınıza çıkmaya hak kazanacak kadar güzel ve özgün bir tada sahipti.

Her yerde farklı adlarla biliniyor otumuz. Hodan otu, Kaldirik otu, kaldırık otu, Tamara otu, Ispıt otu, Zılbıt otu, Zirbit otu Türkiye’de en fazla kullanılan adları. Latince ismi ise Borago officinalis

Türk – Osmanlı mutfağına girince onun usüllerine göre pişirilmeye başlanmış bir ot. İstanbul’da bulmak biraz daha zor ama imkansız değil. Sadece doğal yollarla yetiştiğinden yani yetiştirilmeyip toplandığı için, organikseverlerin de gözbebeklerinden biri. Şu anda tezgahlarda bulunuyor. Eğer pişirmeyip çiğ yemek isterseniz salatanıza da güzel, değişik bir çeşit.

Hodan Otu Yemeği – Zorluk Derecesi; 10 üzerinden 5

Malzemeler (2  kişilik)

1/2 kilo hodan otu

3 yemek kaşığı tereyağı

2 adet orta boy kuru soğan

3 adet yumurta

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı tarçın

1/2 çay kaşığı tuz

1 – 2 çorba kaşığı bardağı sirke

Hodan otunun köklerini temizleyin ve yıkayın.

2 – 3 parmak genişliğinde parçalara ayırın

Sirkeli suya koyarak 2 – 3 saat bekletin

Hodanınızı sirkeli sudan çıkartıp 1 – 1,5 saat kadar haşlayın

Haşladığınız otun suyunu süzün

Bir tavada soyup dilimlediğiniz soğanı kavurun

Soğan pembeleşmeye yüz tuttuğunda üzerine hodan otunu ekleyin

Beraberce kavurmaya devam edin.

Çıkartmaya yakın tuzunu, karabiberini ve tarçınını koyun

Kırıp çırptığınız yumurtaları ekleyip önlü arkalı pişirin

Afiyet olsun

Hodan Otu Yemeği hakkında Notlar

 

– Otu haşlarken sapların diriliğini tamamen kaybetmeyeceği kadar haşlayın. Zaten en zor kısmı bu. Bu yüzden zorluğu 5

– İsterseniz hiç baharat atmadan yalın tatta da pişirebilirsiniz. O da çok farklı bir lezzet ama o zaman yumurta sayısını da iki ya da iri tek taneye indirmenizi öneririm. Tuza gelince, hiç kullanmayabilirsiniz bile

 

“Hodan Otu Yemeği” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, Ispıt otunu kayınvalidemden öğrenmiştim. Sizin verdiğiniz tarifin aynısını ama tarçınsız olarak yapardı. Ben de uzun süre, bu tarifi yaptım. Fakat son zamanlarda pazarlarda görmüyorum. Zaten görsem de nerelerden toplandığı hakkında şüphe duyuyorum. Elleri feci boyar, kesin olarak eldiven ile ayıklamak gerekir. Bazılarında çiçekleri olurdu, bunları da yemeğe eklerdim.Lezzet katar. Kayınvalidem Manastır’lıydı. Twitter’da sizi takip ediyorum. Selâm ve sevgilerimle.

    Martha

Bir Yorum Yazın