Medfune – Ekşili Etli Patlıcan

Medfune yani ekşili etli patlıcan yemeğimiz de Ağdiye Risalesi’nden. Son derece hafif, en sıcak günün akşamında bile rahatça ve keyifle yenebilecek bir et yemeği.  Lezzeti tam, hazmı ise gayet kolay. Üstelik diyete de son derece uygun. Yağ kullanılmıyor. Tuz ise sadece patlıcanın haşlandığı suya konuluyor.

Medfune Zorluk  Derecesi 10 üzerinden 3

Malzemeler (3 – 4 kişilik)

350 gr kuzu kuşbaşı

3 orta boy patlıcan

1 büyük soğan

175 ml koruk suyu

Su

Tuz

Patlıcanları alıp soyun

1,5 – 2 parmak kalınlığında kesin

Suya biraz tuz ilave edin.

Patlıcanları suda haşlayın

Soğanı doğrayın

Etle soğanı karıştırıp bir müddet bekletin

Tencereyi alıp bir sıra et, bir sıra patlıcan şeklinde dizin

Üzerine koruk suyunu dökün

Üstünü kaplayacak kadar su ilave edin

Ocağa koyun

Pişince alıp servis edin

Medfune hakkında notlar

– Yağı ve tuzu olmadığı için her diyete kolaylıkla uyum sağlayabilecek bir yemek

– Elimdeki son koruk suyu ile yaptım. Limon suyu, ekşi nar suyu ya da sirke ile de yapılabilir. Her biriyle farklı tat verecektir. Ekşi sevme seviyenize göre malzeme koyun. Orijinal tarifte koruk suyu ile su 1/1 oranında verilmiş ama ben koruk suyunu biraz daha az koydum. Bana, saydığım ekşilik vericilerden en risklisi sirke, en az risklisi nar gibi geldi.

– Orijinal yazımda verildiğine göre Diyarbakır’da ekşi nar suyu ve sumak ile pişirilirmiş.

Medfune Orijinal tarif

Diyarbekir taamlarından ve badıncandan mamul olup bu isimle meşhurdur. San’atı; Badıncanın tazelerinden kifayet miktarı alıp kabuğunu soyup cevz-i rûmi miktarı doğrayıp tuzlu suda haşlayup süzdükten sonra bir kıyye semiz koyun eti ve bir iki baş soğanı dahi hurde değrayup mezbur badıncan ile kat kat tencereye koyup nısfı su ve nısfı âhiri koruk suyu üzeri örtülünce koyup müheyya olunca tabh oluna. Diyarbekri Merâmi merhum ile tabh olunup ve anlar diyarlarında summak ve ekşi nar sularıyla tabh eylerlermiş. Bu diyarda limon ve koruk ile kerratla tabh olundu, gayet hoş-hor taamdır

Bir Yorum Yazın