Pirinç Çorbası

“Pirinç Çorbası” Mahmud Nedim bin Tosun’un “Aşçıbaşı” isimli kitabında, ilk sırada yer alan tarif. Yapımı basit ama son derece lezzetli bir çorba. Kış mevsimlerinin vazgeçilmezlerinden olan bu çorba, son dönem Osmanlı mutfağına ait. İçindeki et – kemik suyu ve biber sayesinde hastalıklara karşı direnmenin çok önemli olduğu kara kışta, bağışıklık sistemimizi en iyi destekleyecek yemeklerden biri.

Malzemeler (4 kişilik)

1,2 – 1,5 lt et suyu

Bir avuç pirinç

1 tepeleme kaşık domates salçası (taze dom. için bkz notlar)

1/2 çay kaşığı Arnavut biberi

1,5 çorba sade yağ veya tereyağı

Et suyu tencereye konur.

Et suyu kaynama noktasına yaklaştığında ayıklanmış ve yıkanmış olan pirinçler eklenir

Arada karıştırılarak kontrol edilir. Pirinçler şişip açılmaya başladığında yağın yapımına geçilir

Yağ eritilerek üzerine salça eklenir.

Salça yağda biraz eridikten sonra Arnavut biberi ilave edilir

Karışım tencereye boşaltılır. Tuzu ilave edilerek kapağı kapatılır, altı kısılarak pişmeye bırakılır.

Çorba indirilir, kaselere konur. Karabiber, limon ve ince kıyılmış maydanoz ile servis edilir.

Pirinç Çorbası hakkında Notlar

– Hazırda ya da hazırlayacağınız et suyunuz yoksa bulyon kullanmak zorundasınız. Aynı tadı verir mi? Aynı tadı vermez ama et suyuyla yaptığınızda nasıl şahane bir lezzet elde edeceğiniz konusunda fikir verir.

– Eğer domates mevsiminde iseniz ve taze domatesle yapmayı düşünüyorsanız suyunu ve çekirdeklerini çıkarttığınız ezilmiş domateslerden iki fincan koyunuz

– Tereyağı, sade yağ, kuyruk yağı, iç yağı ya da bunların istediğiniz orandaki karışımlarını kullanabilirsiniz.

– Yazar tarifte “eğer var ise biraz baharat ile” diyor. Dönemde yemeklere tarçın koymak moda. İsterseniz deneyebilirsiniz.

Pirinç Çorbası Orijinal Tarif

Halis bir kıyye et suyu ateşte kaynama raddesine gelirken; bir tek avuç pirinci ayıklayıp ve diğer adı kaynar suda süzgeç vasıtasıyla yıkadıktan sonra et suyuna bırakmalı. Ta ki et suyu kaynayıp pirinçler de açılsın. Bu kıvama geldikte (sütlaç içerisindeki pirincin şişmesi gibi) tavaya koyup bir miktar yağ yandıkta (yağ yanması) var ise ezdikten sonra domates peltesi, yok ise ezilmiş taze domatesin posası ve çekirdeklerini süzüp yalnız suyundan nihayet iki fincan ve yarım kahve kaşığı kadar Arnavut biberi ilavesiyle mezkur mahlut yanmış yağa konulur. Cüz’i müddet tavada kalıp tava tencereye boşaltılır. Şimdi mikdar-ı kafiye tuz ilave olunarak kapak kapatılır. Ekl olunacağı zaman bir parça incerek kıyılmış taze maydanoz, mevsimi değilse kurusu ufaltılarak çorba kaseye boşaldıktan sonra üzerine serpilir. Eğer var ise biraz baharat ve yarım da limon ilave edilir ise her mizaca muvafık bir çorba olur. Pirinç yerine bulgur da konulur ise yine ameliyat böyledir. Yalnız bulgurun her mideye hazmı gelmeyeceğinden hafifçe pirinç ile olsa muvafak-ı hıfzu’s-sıhha olmuş olur.

Bir Yorum Yazın